„ZELENI KROV“ OŠ „DRINKA PAVLOVIĆ”: ODRŽANA EDUKTIVNA RADIONICA ZA UČENIKE I PROFESORE O VAŽNOSTI ODRŽIVOG RAZVOJA I OČUVANJA ŽIVOTNE SREDINE

OŠ „Drinka Pavlović” je prva u nizu starogradskih škola koja može da se pohvali da je dobila svoj „zeleni krov“, kao novi edukativni prostor za ekološke radionice i praktičnu nastavu osnovaca o „zelenim gradovima“, očuvanju i zaštiti životne sredine, energetskoj efikasnosti i održivom razvoju. „Zeleni krov“– bašta površine 152 kvadratnih metara izgrađena je na terasi školske zgrade, prekrivena je stazama i bašticama u kojima rastu različite višegodišnje biljke, malo grmlje i drveće, sedumi i trave koje se redovno zalivaju automatskim sistemom za navodnjavanje.

Danas je „zeleni krov“ postao prava „ekološka učionica pod vedrim nebom” na kojoj su profesori Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, docent dr Tomica Mišljenović i prof. dr Milovan Vujičić održali interaktivnu radionicu sa učenicima četvrtog i petog razreda i njihovim profesorima biologije i hemije o značaju i važnosti ovakvih zelenih projekata, posebno u urbanim sredinama, koje se po mikroklimi  u mnogo čemu razlikuju od klimatskih uslova okruženja velikih gradova i seoskih sredina.

Današnjoj radionici, pored zainteresovanih školaraca,  prisustvovali su v.d. direktorka škole Biljana Popović sa saradnicima, Ana Mitić Radulović, koordinatorka projekta UNPD-a, kao i zamenica načelnika opštinske Uprave Nataša Gavrilović i šef odseka za projekte Odeljenja za društvene delatnosti i projekte razvoja Snežana Vuković, ispred opštine Stari grad, koja je realizovala „Zeleni korov moje škole.“

„Presrećni smo jer smo dobili „zeleni krov“. Vidite reakciju naše dece. Aktivna su, radoznala, postavljaju pitanja. Ovo je sjajno, osnovci imaju praktičnu nastavu pod vedrim nebom“, iznosi svoje utiske v. d. direktorka „Drinke“ Biljana Popović.

Profesorka biologije Dijana Vukadinović Matić, koja je dovela svoje petake, ističe značaj ovakvih zelenih projekata za razvijanje ekološke svesti i praktičnih znanja kod mladih ljudi.

„Promovišemo biološki i ekološki osvešćen način života u očuvanju životne sredine“, ocenila je današnju radionicu profesorka biologije, dok su njeni učenici brojnim pitanjima o vrućini, kiši, drveću, hladu … zasipali docenta Tomicu Mišljenovića, koji im je govorio kako zeleni krov i zelenilo smanjuju zagađenje vazduha koji dišemo, kako drveće proizvodi kiseonik, pravi hlad i snižava temperaturu u velikim gradovima, kako zeleni krov štedi energiju i smanjuje toplotu koju njihova škola ispušta u okolinu…

Opština Stari grad je realizovala „Zeleni korov moje škole“ u okviru projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“ Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), i uz  podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF). Radionici je ispred UNDP-a  prisustvovala koordinatorka projekta Ana Mitić Radulović.

„Saradnja sa opštinom Stari grad i Biološkim fakultetom je za svaku pohvalu. Drago mi je da se teme vezane za „ranjivost“ gradova na klimatske promene komuniciraju na adekvatan način sa najmlađim sugrađanima. Pre svega jer oni sami pokazuju da su veoma zainteresovani za ove teme, jer je ovo prava interaktivna radionica. Ističem da sam posebno zadovoljna da je „zeleni krov“ ove škole izveden na odličan način i što je projekat nagrađen i za inovativnost jer su u njega, pored biodiverziteta, uključene i  oblasti energetske efikasnosti, zaštite životne sredine i održivog razvoja“, iznela je svoje utiske Ana Mitić Radulović.

Šef odseka za projekte Odeljenja za društvene delatnosti i projekte razvoja Snežana Vuković, ističe da će se Gradska opština Stari grad  i ubuduće zalagati za realizaciju i podršku projektima koji uključuju implementaciju „zelenih krovova“, jer je načinjen prvi korak u dugoročnom planu da se promovišu održivost i kreira zdravije i zelenije životno okruženje za sve Starograđane, što kroz zajedničko delovanje građana i lokalne samouprave stvara zdravije društvo i lokalnu zajednicu.

„Ponosni smo i zahvalni što smo, uz neprocenjivu podršku UNDP-a, uspeli da u saradnji sa školom realizujemo projekat „Zeleni krov moje škole“ i omogućimo učenicima da uče o održivosti, biologiji i ekologiji iz prve ruke. Imajući u vidu da se cela planeta suočava sa uticajima klimatskih promena, postavljanje zelenog krova na terasi OŠ „Drinka Pavlović” ne samo da predstavlja veliki korak napred za našu zajednicu, već je i snažan simbol naše posvećenosti očuvanju okoline. Ovaj projekt ne samo da će obogatiti živote naših učenika pružajući im predivan prirodni prostor za učenje i igru, već će i pomoći u smanjenju urbanih „toplotnih ostrva” i poboljšanju  kvaliteta vazduha u našem okruženju. Zeleni krovovi, kao što ste mogli da čujete od naših predavača, nastavnica i učiteljica, donose mnoge koristi građanima i društvu u celini – smanjuju energetske troškove, promovišu biodiverzitet i pružaju estetske i mentalne koristi za sve nas zajedno i društvo u celini“, poručila je Snežana Vuković, po završetku današnje radionice na „zelenom krovu“ OŠ „Drinka Pavlović“.