BAJRAMSKA SOFRA – SPECIJALITETI OD MAROKA DO INDONEZIJE

Islamska zajednica Srbije i Kulturno društvo „Gajret“, drugog dana ramazanskog Bajrama, organizovali su Bajramsku sofru. Prema rečima organizatora, trpeza ispred Bajrakli džamije u Jevremovoj ulici predstavlja poziv na ljubav, toleranciju i dobre komšijske odnose. Pre početka gozbe beogradski muftija Muhamed Jusufspahić održao je molitvu u prepunoj džamiji, koju su mogli da slušaju i gosti sa strane.

Nekoliko stotina Beograđana imalo je jedinstvenu priliku da uživa u tradicionalnim specijalitetima nacionalnih kuhinja od Maroka do Indonezije, i to sve uz pesmu islamske duhovne muzike, koju su izveli muzičari iz Irana. Učešće na Bajramskoj sofri uzeli su i predstavnici ambasada Sirije, Irana, Egipta, Turske, Azerbejdžana, Kuvajta, Malezije… Predsednica „Gajreta“ Lejla Alomerović objašnjava koji se tradicionalni specijaliteti iznose na bajramsku trpezu.

„Najčešće su to dolme, punjena jela, punjeni paradajz, punjena paprika i punjeni luk. Obavezne su i razne vrste pita i slatkiša, kao što su baklave, urmašice, slavujevo gnezdo. Međutim, vidimo da su predstavnici ambasada spremili još mnogo toga.“

Gosti u Jevremovoj ulici mahom su bili građani Dorćola. Svi su istakli važnost ovakvih okupljanja i upoznavanja svojih suseda islamske vere.

„Ja sam došao da pokažem koliko je lepo živeti pored nekih ljudi, koji su ovim skupom pokazali koliko im je stalo do običaja, onako kako to dolikuje normalnim ljudima. Bajramska sofra je besprekorno organizovana. Šetajući se pored štandova sa hranom za oko su mi zapali kolači u medu iz Maroka i bogata trpeza ambasade Indonezije. Potrudili su se i Turci, koji su majstori za kuvana jela. Vidi se da nisu štedeli. Ugostili su sve ljude koji su prilazili.“

Beogradski muftija Muhamed Jusufspahić podsetio je okupljene da „kada imamo mir sa Bogom, zapravo imamo mir u sebi, a onda i prema svemu i svakome koga je Bog stvorio.“

Ramazanski Bajram jedan je od najradosnijih praznika u islamu. Traje tri dana i njime se završava jednomesečni post tokom kojeg se muslimani od zore do zalaska sunca uzdržavaju od jela, pića, loših misli i dela.

Održavanje Bajramske sofre podržali su opština Stari grad, Ministarstvo vera i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Gosti bajramske trpeze bili su Mirjana Božidarević, predsednica opštine Stari grad, Milo Kovačević, zamenik načelnika Opštinske uprave, Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava, Bogoljub Šijaković, ministar vera, kao i ministar policije Ivica Dačić.