JAVNI POZIV ZA POSLODAVCE U OKVIRU PROJEKTA OSNAŽIVANJE ROMSKE POPULACIJE U POGLEDU MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA

OSNAŽIVANJE ROMSKE POPULACIJE U POGLEDU MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA

Javni poziv za poslodavce

Ovim putem pozivamo sve kompanije koje posluju u privatnom sektoru na teritoriji grada Beograda, koje se bave sledećim delatnostima: salonima za negu lepote, automehaničarima, bravarima, keramičarima, viljuškaristima i uslugama pripremanja hrane (pica majstori, poslastičari i priprema hrane) da učestvuju u javnom pozivu povodom organizovanja radne prakse koja se organizuje u okviru projekta “Osnaživanje romske populacije u pogledu mogućnosti zapošljavanja“.

Program radne prakse (On the Job Training) realizuje se u okviru projekta “Osnaživanje romske populacije u pogledu mogućnosti zapošljavanja“, koji se realizuje u okviru programa Podrška Evropske unije inkluziji Roma „Osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziji Roma“, a koju sporovodi Stalna Konferencija gradova i opština (SKGO), a finansira Evropska Unija kroz IPA 2016. Projekat direktno sprovodi Gradska opština Stari grad u partnerstvu sa fondacijom ADRA Srbija.

U okviru projekta “Osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziji Roma“, Gradska opština Stari grad u partnerstvu sa fondacijom ADRA Srbija utiče na poboljšanje socijalne i ekonomske pozicije romske populacije na teritoriji Opštine Stari grad putem preduzimanja afirmativnih mera zapošljavanja. Projektnim planom, predviđeno je da dvadeset predstavnika romske populacije, starosne dobi od 16 do 40 godina, završe obuke poslovne komunikacije, poznavanja rada na računaru i strukovnu obuku. Polaznici koji nemaju osnovno školsko obrazovanje dobiće priliku da  nastave školovanje i dobiju diplomu osnovne škole.  Kako bi se povećala zaposlenost romske populacije, za deset, najboljih, polaznika organizovana je plaćena radna praksa, kod poslodavca, koja bi trebalo da rezultira formalnim zapošljenjem.

O programu radne prakse

Radna praksa će se odvijati u stvarnom radnom okruženju izabranih kompanija koje će preuzeti ulogu pružaoca radne prakse za nezaposlene Rome i Romkinje, kako bi stekli znanja i veštine potrebne za obavljanje poslova na određenom radnom mestu radu radi boljeg pristupa tržištu rada.

Kompanije koje budu izabrane za pružanje opisanih usluga radne prakse u trajanju od 100 radnih sati, imaju pravo na naknadu u iznosu od 35.253,6 RSD po obuci tj. polazniku obuke kao naknadu za toškove učesnika radne prakse.

Kompanije su u obavezi da polaznicima obuka obezbede sva potrebna sredstva za rad, uključujući radni materijal, mentorsku podršku, zaštitnu opremu, a sve u zavisnosti o kojoj vrsti posla se radi, i da osiguraju sve organizaciono-tehničke i bezbednosne uslove tokom trajanja obuke na radnom mestu.

Pravo učešća u realizaciji programa sticanja praktičnih znanja može da ostvari poslodavac pod uslovom:

–   da pripada privatnom sektoru;

–   da izmiruje obaveze po osnovu poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u zakonskim rokovima;

–   da u poslednjih šest meseci nije bio evidentiran u registru dužnika prinudne naplate Narodne banke Srbije;

–   da ima odgovarajuće kadrovske kapacitete, odnosno: ima zaposlenog (sa punim mesečnim fondom radnih sati) sa najmanje završenom srednjom školom, a u skladu sa nivoom obrazovanja zahtevanim u standardu posla, koji poseduje znanja i veštine u skladu sa zahtevima posla, odnosno ima sertifikate, licence ili potvrde kao dokaz stručnosti u oblastima za koje će biti zadužen;

–   da ima tehničke, prostorne i druge kapacitete za realizaciju programa za sticanje praktičnih znanja, odnosno da radni prostor, tehnička sredstva i oprema po funkcionalnosti odgovaraju zahtevima posla i u skladu su sa radnim mestom za koje lica stiču praktična znanja i veštine;

–   da obezbedi sve uslove da se realizacija programa za sticanje praktičnih znanja odvija u skladu sa propisima o bezbednosti i zaštiti na radu, uključujući i zaključivanje ugovora sa polaznicima u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o dohotku građana;

–   da se ne nalazi na listi sankcionisanih kompanija na teritoriji EU;

–   da poslodavcu do sada nisu izricane korektivne mere od strane Inspekcije rada ili drugih nadležnih organa zbog kršenja odredbi Zakona o radu i Zakona o zabrani diskriminacije.

Sve detalje oko uslova, potrebne propratne dokumentacije, načinu podnošenja prijave i bodovanju podnetih prijava, možete naći u dokumentu Kriterijumi za poslodavce. Forma prijave (Obrazac 1.), je integrisana u pomenuti dokument.

Prijava za program podnosi se Gradskoj opštini Stari grad, do 08.02.2021. godine, u jednom primerku na propisanom obrascu koji se može dobiti putem mejla project.manager.ere@gmail.com ili u kancelariji br. 73, Makedonska 42 ili preuzeti sa internet stranice Gradske opštine Stari grad https://www.starigrad.org.rs/ .

Odluku o odobravanju učešća u programu obuka za zanimanja i obuka na radnom mestu biće doneta najkasnije do 08.02.2021. godine.

Gradska opština Stari grad i podnosilac prijave najkasnije u roku od 5 dana od dana donošenja odluke o odobravanju učešća u obuci na radnom mestu zaključuje ugovor kojim se uređuju međusobna prava i obaveze.

Za sve dodatne informacije možete nas kontaktirati putem mejla project.manager.ere@gmail.com  ili na broj telefona 065 3660290, kontakt osoba Mirjana Vasić, projektni menadžer

Gradska opština Stari grad

PRILOG: KRITERIJUMI ZA POSLODAVCE